Čtvrtek 18. 1. 2018,
Tisková zpráva EPP
Evropský parlament dnes v rezoluci upozornil na nedodržování základních práv v Číně a na řadu rozsudků několikaletého vězení, které čínské soudy vynesly nad ochránci lidských práv a zastánci práv Tibeťanů
Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která vyjednávala text usnesení za poslanecký klub ELS, uvádí: „V dnešní rezoluci Evropský parlament opakuje svoje dlouhodobé stanovisko ke vztahům mezi EU a Čínou. Hlavní podmínkou je otevřená diskuse o dodržování lidských práv a také pokrok v této oblasti. Zároveň vyzývá členské státy, aby nepodnikaly jednostranné aktivity podlamující jednotnost a efektivnost kroků EU směrem k Číně. Tato výzva se bohužel týká i České republiky a jejího současného prezidenta, který dlouhodobě ignoruje fakta. Tisíce politických vězňů včetně stovek obhájců lidských práv jsou v Číně vězněny a mučeny za snahu zveřejnit pravdu o čínském režimu a politice. Vyznavatelé tibetského buddhismu jsou označováni za separatisty, proti kterým je zapotřebí vést organizované kampaně. A to vše navzdory čínské ústavě, která jasně hovoří o ochraně národnostních menšin, svobodě projevu, vyznání a právu na kritiku státních orgánů.“
Rezoluce také jednoznačně vyzývá Čínu, aby jednala s Dalajlámou s cílem dosáhnout skutečné a nikoli jen pouze formální autonomie pro Tibet a jeho kulturu a náboženství. „Čína neustále nálepkuje Dalajlámu jako separatistu, který si přeje odtržení Tibetu od Číny, ale to není pravda,“ dodává Šojdrová.
Přijatá rezoluce upozorňuje na pět různých případů věznění nevinných osob a aktivistů. Ochránce lidských práv Wu Kan byl v prosinci 2017 odsouzen na osm let za publikování článků o zneužívání moci čínskou vládou. Právník specializující se na lidská práva Sie Jang byl za svoji činnost odsouzen ve stejný den a propuštěn až po vynuceném přiznání viny na základě mučení. Demokratický aktivista z Tchaj-wanu, Lee Ming-che, byl odsouzen v listopadu 2017 na pět let a zbaven politických práv v Číně, přestože je fakticky občanem jiné země. Tashi Wangchuk, obhájce tibetských jazykových práv byl zadržen v lednu 2016 za video-nahrávku pro New York Times, ve které obhajoval právo Tibeťanů na studium ve svém vlastním jazyce. Hrozí mu až 15 let vězení. V lednu 2016 byl také uvězněn na čtyři roky tibetský mnich Choekyi, a to za oslavu narozenin Dalajlámy.
Původní text je k dispozici zde.
Michaela Šojdrová, © 2024 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál | Změnit nastavení cookies