Úterý 25. 11. 2014,
Do kaple Evropského parlamentu ve Štrasburku doputoval až z Velehradu bronzový poutní kříž od sochaře Otmara Olivy. Čeští europoslanci z frakce Evropské lidové strany jej do tamní kaple věnovali jako výraz vděku za 25 let svobody a demokracie ve středoevropském prostoru. Předání se uskutečnilo symbolicky v úterý 25. listopadu při příležitosti návštěvy papeže Františka na půdě parlamentu.
Papež František navštívil Evropský parlament na slavnostním zasedání ve Štrasburku jako nejvyšší představitel římskokatolické církve i státu Vatikán 26 let od návštěvy jeho předchůdce Jana Pavla II. v roce 1988. Soudě podle mohutného potlesku, který několikrát přerušil papežův projev, bylo jeho vystoupení přítomnými poslanci napříč politickým spektrem vřele přijato.
„Vystoupení papeže bylo jedním z nejpůsobivějších a myšlenkově nejhlubších projevů na půdě Evropského parlamentu. Papež se nepodbízel a nevyhýbal se kontroverzním tématům. Ve svém vystoupení připomněl, že u zrodu Evropské unie stála důvěra v hodnotu a důstojnost člověka jako lidské bytosti a že je třeba pamatovat na to, aby Evropa neztratila svou duši," shrnula vystoupení europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), iniciátorka myšlenky umístění poutního kříže v prostorách Evropského parlamentu.
S myšlenkou věnovat kříž oslovila českého akademického sochaře a bývalého vězně komunismu Otmara Olivu, jehož nejvýznamnější prací je výzdoba kaple Jana Pavla II. Redemptoris Mater ve Vatikánu. Olivu idea velmi zaujala a rozhodl se pro ni uplatnit jeden z návrhů kříže určený pro chrám ve slovinském Mariboru.
„Tento kříž má pro mne symbolický charakter. Pochází z Velehradu, místa odkazu svatých Konstantina a Metoděje. Těm se podařilo v 9. století vytvořit ve středoevropském prostoru most mezi kulturami Východu a Západu,“ uvedla Šojdrová.
Mezi českými europoslanci z frakce Evropské lidové strany vzbudil nápad darování dvoumetrového bronzového kříže velký ohlas a dílo v hodnotě dvě stě tisíc korun českých se proto rozhodli podpořit i finančně. Na úterním zasedání frakce Evropské lidové strany byl pak Otmar Oliva oficiálně přivítán jejím předsedou Manfredem Weberem, který M. Šojdrové za ideu věnování tohoto daru Evropskému parlamentu a její uskutečnění veřejně poděkoval.
Českými zastávkami na cestě z Velehradu až do Evropského parlamentu byla nejprve Kroměříž, kde bylo dílo oficiálně představeno věřícím, a následně Praha. Tam kříž symbolicky 17. listopadu požehnal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka při mši za poděkování sv. Anežce za svobodu a demokracii. Poté se s ním účastníci bohoslužby prošli i po zaplněné Národní třídě.
„Umístění kříže v prostorech Evropského parlamentu nám bude symbolicky připomínat nejen dnešní papežův vzkaz evropským politikům, ale i hodnotu a smysl svobody a práv člověka. Hodnot, na kterých stojí i naše civilizace,“ uzavřela Michaela Šojdrová.
Michaela Šojdrová, © 2024 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál | Změnit nastavení cookies