Tisková zpráva k prosincovému jednání ve Štrasburku (12.-15.12.2016)

Pátek 16. 12. 2016,

Rekapitulace hlavních témat prosincového jednání ve Štrasburku (12.-15.12.2016) a prioritních témat poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrové 

Kdo nahradí Martina Schulze v čele Evropského parlamentu? Jméno jisté není, ale bude to Ital.

Kandidátem EPP (poslaneckého klubu Evropské lidové strany v Evropském parlamentu) se stal Antonio Tajani. “Antonio Tajani je zkušený evropský politik, hájící hodnoty EPP. Byl to jednoznačný vítěz voleb ve frakci EPP. Měla jsem možnost se s ním sejít za naši českou delegaci ještě před volbou a jsem přesvědčena, že budeme dobře spolupracovat. Budeme usilovat o to, aby získal podporu ostatních frakcí, zejména S&D, Zelených a také ALDE. ” popisuje pozadí volby kandidáta na předsedu Evropského parlamentu za EPP europoslankyně Michaela Šojdrová

Frakce EPP rozhodla o kandidátovi, který by měl nastoupit na místo Martina Schulze v úterý 13. prosince.  Tajani bude usilovat o post předsedy EP během volby 17. ledna 2017. Pravděpodobným protikandidátem mu bude jiný italský politik, sociální demokrat Gianni Pittella.

Více o Antoniu Tajanim a kandidátech ostatních frakcí zastoupených v Evropském parlamentu se můžete dočíst na stránkách http://www.votewatch.eu/blog/who-is-the-favourite-to-become-the-next-president-of-the-european-parliament/

Pokračující revize směrnice o vysílání pracovníků

Michaela Šojdrová se dlouhodobě věnuje problematice vysílání pracovníků v EU. Výbor pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL) čerstvě zveřejnil zprávu zpravodajek EPP a S&D. „Tato zpráva návrh Komise v mnohém vylepšuje, nicméně v zásadních bodech našeho zájmu, jako například právní jistota pro firmy nebo vyjmutí sektoru dopravy ze směrnice, se zpráva drží návrhu Komise. Čeká nás ještě mnoho jednání uvnitř naší frakce i mimo ni. Dá se očekávat tlak na zkrácení dvouleté lhůty, po kterou je pracovník vnímán jako vyslaný,“ vysvětluje europoslankyně.

Hlasovat o nové podobě směrnice o vysílání pracovníků by se mohlo v červenci 2017.  Návrh slovenského předsednictví na kompromisní duální systém, podle kterého by se po dobu prvních měsíců vyslání uplatňoval dosavadní systém, má nyní větší podporu v Radě než v Evropském parlamentu.

Evropská komise představila návrh revize směrnice o vysílání pracovníků v březnu 2016. Komise navrhla zpřísnění pravidel, podle nichž se musí řídit firmy, které svoje zaměstnance dočasně vysílají na práci do zahraničí. Hlavní novinkou je požadavek, aby zaměstnanci vyslaní mimo zemi původu dostávali odměnu stejnou/srovnatelnou s platy, které za stejnou práci dostávají domácí pracovníci.

Rozbor problematiky lze nalézt na stránkách Michaely Šojdrové www.sojdrova.cz/zpravy/2016/10/vnitrni-trh-musime-chranit-pred-protekcionismem-ktery-ohrozuje-konkurenceschopnost-eu

Začínají jednání o kompromisech v rámci revize směrnice o audiovizuálních mediálních službách (AVMSD)

Rekordní počet pozměňovacích návrhů (celkem 1044) pravděpodobně zpomalí projednávání novely směrnice.  Příprava revize směrnice je nyní předmětem značného zájmu médií a třaskavých diskuzí mezi zájmovými skupinami a mediálními odborníky. „Momentálně začínají jednání o kompromisech a rýsuje se například kompromisní 30% podpora evropských děl u platforem videa na vyžádání (VOD) nebo 20% limit reklamy pro prime time s tím, že časové rozmezí tříhodinového prime-timu si určí státy samy podle reality v daném státě,“ říká Michaela Šojdrová a dodává, že za zásadní považuje ochranu nezletilých před obsahem, který může narušit jejich tělesný, duševní nebo mravní vývoj, ochranu všech občanů před projevy podněcujícími násilí nebo nenávist.

 O směrnici AVMSD pravidelně píši na svém blogu https://www.sojdrova.cz/zpravy/serial-avmsd

Vízová liberalizace pro Ukrajinu a Gruzii

Evropský parlament 15. 12. 2016 udělal další krok k vízové liberalizaci s Ukrajinou a Gruzií, když poslanci podpořili zavedení mechanismu pozastavení udělování krátkodobých víz, tzv. „záchrannou brzdu“.

 „Jsem velkou zastánkyní co nejužších vazeb mezi EU a zeměmi Východního partnerství, zejména s Ukrajinou. Právě vízová liberalizace je hmatatelným benefitem pro občany a zlepší vnímání EU v dotyčných zemích. Naše občany můžeme uklidnit, že projednávaný mechanismus je tu pro ochranu před zvýšenými migračními toky a zneužíváním systému pro dlouhodobější nelegální pobyty,“ řekla Michaela Šojdrová, která před rokem spoluorganizovala v Evropském parlamentu konferenci na toto téma ve spolupráci s Fórem občanské společnosti Východního partnerství.

Rozprava o situaci tibetské buddhistické akademie v Larung Garu

Na plenárním zasedání EP ve Štrasburku 15.  12. probíhala rozprava o ničení tibetské buddhistické akademie ve městě Larung Gar.

“Se znepokojením pozorujeme, jak se Čína pokouší omezit svobodný rozvoj náboženství a nezávislého duchovního života v tomto ohromném a fascinujícím institutu, klášterním městě Larung Gar. Demolice a vyhánění mnichů pod záminkou sanace přelidněného místa je vážným narušením tibetské kulturní autonomie. Evropský parlament vyzval čínskou vládu, aby okamžitě ukončila demolice kláštera a respektovala svobodu náboženského vyznání. Za pozitivní považuji to, že usnesení podpořila velká většina EP. uvedla dnes po včerejším hlasování ve Štrasburku Michaela Šojdrová

Umývač výloh a arcibiskup

Tak zní původní název knihy o kardinálu Miloslavu Vlkovi, která byla vydána nejprve ve francouzštině v roce 1994. Vznikla na základě velké přednášky v Miláně pro tamní kněze a rozhovorů arcibiskupa Miloslava Vlka s redaktorem pařížského nakladatelství Nouvelle Cité. Teď vychází poprvé v češtině z iniciativy europoslankyně Michaely Šojdrové za podpory frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu. „Pro první české vydání byly nutné určité redakční úpravy. Ty se však nijak nedotkly původní upřímné výpovědi o lidském i duchovním růstu, kterým Miloslav Vlk během svého života procházel,“ vysvětluje Michaela Šojdrová, která knihu ve francouzském originále objevila a umožnila její vydání v češtině. Kniha bude poprvé představená na soukromém setkání s kardinálem Vlkem v úterý 20. prosince 2016 a distribuována v rámci setkání s panem kardinálem Vlkem a pro benefiční účely neziskových organizací.


Dokumenty:

Tisková zpráva Štrasburk 12.-15.12. 2016


KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2024 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál | Změnit nastavení cookies

Hexadesign