Úterý 19. 1. 2016,
Poslanci Evropského parlamentu dnes ve Štrasburku přijali zprávu o úloze mezikulturního dialogu, kulturní rozmanitosti a vzdělávání při prosazování základních hodnot Unie. Přijatý materiál klade důraz na to, že smysluplný mezikulturní dialog musí stát na znalosti jak vlastní kultury, tak kultur ostatních a vyzdvihuje jeho význam právě v době ohrožení radikalismem a konflikty.
„Chtěla bych zdůraznit, že nemůže jít jen o reakci na momentální ohrožení. Mělo by jít o systematickou práci, která je tou nejlepší prevencí proti národnostním konfliktům, mezináboženské nesnášenlivosti, proti nárůstu násilí a extrémních postojů,“ připomněla europoslankyně Michaela Šojdrová, která zprávu v hlasování podpořila.
„Evropské hodnoty nejsou ničím uměle vykonstruovaným, jsou to obecně lidské hodnoty, ze kterých vycházejí všechna práva a povinnosti občanů i legislativa, kterou se řídí členské státy i občané. Proto je nutné tyto hodnoty znát a rozumět jim. Fungování EU a její samotná existence předpokládají, že občané budou tyto hodnoty sdílet a respektovat. EU vyrůstá z kořenů antiky, judaismu a křesťanství, je tvořena velmi odlišnými národy a kulturami a je ovlivněna globalizací i světem médií. Prosazování evropských hodnot nemůže proto stát jen na regulacích, ale musí jít o výsledek dobře prováděného mezikulturního dialogu a vzdělávání,“ uvedla europoslankyně při projednávání zprávy na plénu parlamentu.
Zároveň uvedla důležitá doporučení k obsahu i k provádění mezikulturního dialogu vzdělávání, mezi která patří výuka etické výchovy a etických hodnot, výchova k občanství, ale i znalost cizích jazyků, která je pro společné aktivity a dialog nezbytná a musí být podporovaná. Pozitivním aspektem je, že zpráva akcentuje výuku nejen k právům, ale také k odpovědnosti a povinnostem. Připomíná uplatnění jak formálního tak i neformálního vzdělávání a velký přínos dobrovolnictví. „Za zásadní považuji věnovat pozornost rodině, která je tím prvním prostředím pro sdílení hodnot, a také učitelům, kteří musí mít možnost různé kultury poznat. Nejde jen o teoretické poznatky, ale především o praxi a zážitky, které umožňují lépe porozumět společným evropským hodnotám, uvědomit si je a přijmout je za své."
Stovky dobrovolníků ze všech zemí Evropy dnes pomáhají potřebným lidem, a projevují tak solidaritu a lidskost, které jsou pro ně důležitější, než vlastní pohodlí. A to je podstata, o které tu mluvíme,“ uzavřela poslankyně.
Michaela Šojdrová, © 2024 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál | Změnit nastavení cookies