Komise i Řecko vyzývají členské státy k solidaritě s dětskými uprchlíky

Čtvrtek 30. 1. 2020, Tisková zpráva

V Evropském parlamentu proběhla diskuse o situaci nedoprovázených dětí uprchlíků v Řecku. Poslanci napříč politickým spektrem se shodli na nutnosti pomoci dětem vyrůstajícím v otřesných podmínkách táborů.

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která se osobně zasazuje o přijetí těchto dětí Českou republikou, diskusi komentuje: „Jsem ráda za oficiální žádost řecké vlády ostatním členským státům o pomoc s relokací nedoprovázených dětí. Doufám, že tento požadavek a tlak veřejnosti nakonec přesvědčí i českou vládu, že bezpečnostním rizikem jsou děti, kterým nepomůžeme.“

Komisařka pro migraci Ylva Johanssonová v Evropském parlamentu uvedla, že podmínky v řeckých táborech jsou nepřijatelné a nestačí je řešit pouze pomocí unijních peněz. Zapojit se musí solidárně ostatní členské státy. Zároveň řekla, že EU v posledních letech nečelí nečekanému přílivu uprchlíků a současný pohyb uprchlíků do EU podle ní není migrační krizí. 

„V Evropě nemáme migrační krizi, ale na Řeckých ostrovech je více než 40,000 lidí v krizi,“ řekla v projevu komisařka.

Michaela Šojdrová v reakci na projev komisařky pro migraci uvedla: „Od roku 2018, kdy jsem uprchlická zařízení navštívila, v nich dětí neubylo. Naopak. Na více než 5 300 nedoprovázených dětí připadá pouze něco málo přes 2 300 míst, zbytek žije v podstatě pod širým nebem. Jejich šance na normální život stojí v tuto chvíli pouze na politickém rozhodnutí. Věřím, že i Česká republika nakonec výzvu k solidárnímu přijetí dětských uprchlíků přijme.“

Chorvatská zástupkyně Rady Nikolina Brnjacová uvedla, že podle údajů UNHCR je v hotspotu Moria 20 000 uprchlíků, 40 % z nich jsou mladší 18 let a z toho polovina jsou děti, kterým je méně než 12 le


KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2024 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál | Změnit nastavení cookies

Hexadesign