Středa 10. 1. 2024,
Po letech očekávání nyní projednáváme návrh Nařízení, které jasně odpovídá na naše požadavky, to znamená umožnit nové šlechtitelské metody (NGTs= nové genomické techniky ) pro zvýšení výnosů a odolnosti našeho zemědělství. Návrh Evropské komise zajišťuje právní jistotu pro všechny zúčastněné strany, zvyšuje ochranu zdraví, životního prostředí a přispívá k udržitelnosti agro-potravinářského systému. Přesto zemědělský výbor přijal důležité změny a o těch se právě diskutovalo.
"Mám radost, že se zvyšuje zájem i podpora pro novou legislativu, kterou naše i evropské zemědělství potřebuje. Pokud chceme dostatek zdravých potravin, tak pro to musíme něco udělat i na úrovni legislativy. Umožněmě využití vědeckého pokroku, tedy nových šlechtitelských metod, dejme zemědělcům odolné a výnosné odrůdy obilí, ovoce i zeleniny.
Potřebujeme šlechtitelům rozvázat ruce a zemědělcům zpřístupnit nová osiva. Pro spotřebitele chceme rozšířit nabídku zdravých potravin, například s větším obsahem vitamínů, nebo naopak bez obsahu lepku.
Naši čeští vědci jsou uznávanou autoritou v Evropě, na které můžeme být na jejich práci pyšní. Takže zbývá jediné, začit jejich výsledky využívat v praxi co nejdříve," prohlásila europoslankyně Michaela Šojdrová
„Na jednání jsem reprezentoval Evropskou biotechnologickou federaci, která byla přizvaná Evropskou komisí ke konzultacím již v roce 2020 v rámci přípravné studie. Mám radost, že se podařilo dopracovat výsledky studie do konkrétního návrhu, který je dále precizován. Je to velká příležitost pro udržitelné zemědělství v EU a je potěšující, že v celém procesu byli velice aktivní zástupci České republiky,“ doplnil profesor Ivo Frébort z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který v Bruselu reprezentoval české vědce.
EU-SAGE je síť, která zastupuje vědce zabývající se rostlinami ve 134 evropských rostlinolékařských ústavech a společnostech. Spojily své síly, aby poskytovaly informace o editaci genomu a propagovaly vědecké poznatky o genomu, rozvoj evropských politik a politik členských států EU, které umožňují využití úpravy genomu pro udržitelné zemědělství a produkci potravin.
Michaela Šojdrová, © 2024 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál | Změnit nastavení cookies