Europoslanci za KDU-ČSL hlasovali pro novou směrnici autorského práva

Čtvrtek 13. 9. 2018,

Po úterní rozpravě poslanci Evropského parlamentu ve středu hlasovali o nové směrnici autorského práva EU a jejích 186 pozměňovacích návrzích. Europoslanci za KDU-ČSL hlasovali pro přijetí této směrnice.

Europoslankyně Michaela Šojdrová také upozorňuje na to, že finální znění legislativy bude předmětem trialogu a svou roli sehraje i Česká republika při transpozici do českého právního řádu: „Tato verze směrnice o copyrightu narovnává podmínky pro autory na internetu a v tradičních médiích. Považuji za důležité, aby autoři dostali za autorsky chráněná díla odměnu, a to i za jejich zveřejňování na internetu. To je hlavní záměr nové směrnice a proto má mojí podporu.“

Podle europoslance a předsedy právního výboru EP Pavla Svobody dnešní hlasování především znamená, že již existuje pozice Evropského parlamentu k navržené reformě unijních autorskoprávních předpisů a může tak být zahájen tzv. trialog, tedy vyjednávání o konečné podobě textu mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí. Text, který z těchto vyjednávání vzejde, bude znovu předložen Evropskému parlamentu ke schválení.  

„Hlasoval jsem pro přijetí usnesení jako celku, protože by bylo nešťastné, pokud by k zahájení dalšího vyjednávání nemohlo dojít. Reforma autorského práva je skutečně potřeba. Osobně jsem preferoval v případě čl. 11 a čl. 13 znění, která byla obsahem pozměňovacích návrhů, které nakonec většinu nezískaly. Proběhlo však demokratické hlasování celého pléna a v tuto chvíli je potřeba se soustředit na nadcházející trialog, který budu mít možnost, jako předseda výboru, sledovat z první ruky a doufám, že se s kolegy sejdeme co nejdříve,“ říká Pavel Svoboda.

Europoslanec Tomáš Zdechovský přes původní odmítnutí směrnice nakonec souhlasil s jejím posunutím do jednání v trialogu s tím, že chce při jednání zohlednit i kritické připomínky například malých platforem: „Od začátku jsem říkal, že téma je důležité, byl jsem ale kritický ke konkrétnímu provedení. Po diskusi věřím, že dojdeme ke kompromisu, který bude přijatelný jak pro vydavatele, tak pro autory i běžné uživatele internetu.“

O opětovném zařazení na pořad schůze bylo rozhodnuto na červencové plenární schůzi, kdy parlament odmítl verzi přijatou Výborem EP pro právní záležitosti. Cílem směrnice je přizpůsobit evropskou autorskoprávní ochranu novým výzvám digitálního věku. Podle europoslanců je nutné evropské autorské právo posunout do 21. století, protože současná evropská autorská úprava ustrnula okolo roku 2000 u technologií, jako jsou satelitní a kabelové vysílání.

 


KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2024 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál | Změnit nastavení cookies

Hexadesign